Zeplin İHA

Uzun süre havada kalabilen, tehlike oluşturmayan, interaktif otonom ve akıllı Zeplin İHA (Yeni Nesil Açık hava reklam alanları)

Girişimin Bulunduğu Aşama

Tasarım & Kodlama

Girişimin Bulunduğu Sektör

Reklam & Pazarlama

Yatırım Durumu

Yatırım Bekleyen

Kuruluş Tarihi

03/04/2022

Sosyal Medya

Uzun süre havada kalabilen hafif gaz balonu otonom İHA 

Projemiz Otonom Zeplin İHA projesidir. Otonom olarak uçabilen, hafif gaz balonu gövdesi ile uzun süre havada kalabilen bir İHA modelidir. Başlıca kullanım alanı , açıkhava reklamcılığıdır. Ancak; savunma sanayii, tarım, endüstri ve eğlence sektöründe kendisine pazar payı bulabilecek bir üründür. Ürünümüzün geniş kullanım alanına sahip olması geniş bir hedef pazar olanağı da sağlamaktadır.

Tasarım olarak; kanal içi rotor tasarımına sahip olması, pervane çarpması riskini ortandan kaldırmakta ve insanlar üzerinde daha az tehlike riskiyle uçabilmesini sağlamaktadır. Kanal içi rotor tasarımı, 4 motorlu yönlendirmeyi 2 motor ile yapabilmeyi de sağlamaktadır. Zeplin İHA’nın bir zeplin olması, quardcopter v.b. İHA modellerine göre aynı enerji miktarıyla daha uzun süre havada kalmasını da sağlamaktadır. Hazır olarak satın alabileceğimiz zeplinlerde bu tasarım özellikleri bulunmamaktadır. Geliştirilecek zeplin tasarımının örnek çalışması ektedir (Resim 1-1)

Zeplin İHA, kapalı alanlarda GPS sinyallerinin yeterli konum hassasiyetini sağlamayaması nedeniyle tamamen görüntü bazlı ve ekibimizce geliştireceğimiz yöntemle kendi konumunu belirleyebilecek ve buna göre otonom olarak uçabilecektir. Robotik çalışmalarında, kapalı alan konumlama (indoor navigation) büyük hacimli kapalı alanlar için önemli bir ihtiyaç durumundadır. Yapaılacak olan çalışmalar ile kapalı alan konumlama için yeni bir yöntem geliştirmiş olacağız.

2020 Yılında Ankara bölgesindeki bazı AVM ve AVM mağazası yöntecilerle yaptığımız görüşmelerde, Otonom Uçabilen bir reklam zeplini önerisinde bulunduk. Görüşme yaptığımız yöneticiler projemiz hakkında “Otonom Zeplin İHA ile reklam stratejesinin ve reklam yayın alanının AVM’ye yeni finansman olanakları sağlayacağını ve AVM’nin imajı için iyi bir etki oluşturacağı” görüşünü bildirmişlerdir.

Ankara Söğütözü mevkiinde ziyaretçi sayılarının fazla olduğu bir AVM’de 18-60 yaş aralığındaki 100 ziyaretçi ile 5 sorudan oluşan bir anket düzenlenmiştir.  Ankette, 100 kişiden 36 sı ayda en az bir kere AVM’ye uğradığını ve alışveriş yaptığını bildirmiştir. Bu 36 kişinin 29’unun AVM’deki reklam görsellerini hatırlamadığını belirtmiştir. AVM yönetimi, bu veriler üzerine ziyaretçilerin daha çok dikkatini çekecek bir reklam stratejisinin gerekliliğine karar vermiştir.

Tanıtımı yapılacak ürün ve hizmetin, reklam ve tanıtım görselleri üzerinde basılı olan İHA’ların, otonom ve sürü otonom olarak AVM içerinde gezmesi hatta bir gösteri takımı gibi sürü halinde akrobasi hareketleri yapması AVM ziyaretçileri için oldukça akılda kalıcı bir reklam yöntemi olacaktır.   

Zeplin otonom uçuş yapay zeka çalışmaları Matlab Gazebo’da yapılacaktır. Tensorflow, GitHub ve Nvidia Deep Learning Enstitute kütüphanelerinde otonom yazılımları ve sürü yazılımları konusunda bir çok örnek araştırma bulunmaktadır.

Yapılacak Ar-Ge çalışmaları:

Aerodinamik tasarım

Akış analizleri

Elektronik motor kontrol yazılımları

Otonom uçuş yazılımları

Sürü uçuş yazılımları 

Dijital Kuluçka Merkezi

Akıllı cihaz uyumu sayesinde bilgisayar, telefon ve akıllı diğer tüm cihazlara kurabilir kolayca erişebilirsiniz.

KAPAT
UYGULAMAYI KUR